petek, 19. avgust 2011

Materina dušica

Ne boste verjeli, kar pomirjena sem. Zadnjič mi je prijateljica Karin rekla, da je furjavost splošna lastnost vseh zoprnic. Tako sedaj vem, da pri mojem rojstvu ni šlo nič narobe, da se ni nobena zvezda kujala in je vse tako kot mora biti. Takšna pač sem. Karin, hvala!
Zato sedaj z manj slabe vesti napišem, da je skrajni čas za nabiranje materine dušice (link na fotko), ki ji drugače pravimo tudi divji timijan. Jaz sem jo že nabrala, samo pisati sem pozabila o tem, ker sem pač furjasta. Ampak brez skrbi, še vedno je čas, da jo naberete na kakšnem sušnem travniku, kjer je zemlja tako revna, da preživi samo najbolj skromno rastlinje.
Materina dušica je ena taka res super rastlinica, uporabna tako v kulinariki, kot v zdravilstvu. V kulinariki lahko nadomesti vrtni timijan. Sicer pa materina dušica obožuje kopanje v paradižnikovi ali fižolovi juhi, všeč ji je sodelovanje v skutnih namazih in naravnost hrepeni po druženju z baziliko v paradižnikovi solati. Sicer pa se prepustite domišljiji, zgrešiti ne morete.
Čaj iz materine dušice je v pomoč kadar smo prehlajeni, tisti, ki imate med raje kot čaj, lahko svežo materino dušico daste v kozarec (nekje do polovice, pa ne preveč natlačit) potem pa vse do vrha prelijete z medom. Kozarec zaprete in tak med obogaten z vonjem in aromo materine dušice bo imel ob prehladu iste učinke kot čaj. Posušeno materino dušico lahko tudi zavijete v krpo, jo pogrejete v pečici ali pa krpo napolnjeno z zeljo kar prelikate in jo položite na prsi, vonj in eterična olja, ki izhlapevajo bodo olajšala dihanje ob prehladu. Za kopel lahko skuhate močan čaj iz zeli in ga dodate vodi v kad, pomaga kadar se ob prehladu ali gripi ne morete spotiti ali vas trese mrzlica. Ja, materina dušica je res super in je skoraj obvezna v domači lekarni.
Tisti, ki nimate možnosti, da vsak dan stečete na travnik in si z njo obogatite jedi, lahko na pomlad kak grmiček te dišeče rastline presadite v cvetlični lonec in ji namenite prostor na balkonu ali okenski polici. Samo zavedati se morate, da materina dušica, ki je navajena skromnih razmer, potem po preselitvi v cvetlični lonec in dobro zemljo, kar ponori v rasti. Listki postanejo listi in majhen grm se bo razrasel v pravo džunglo. Žal se ob tem izgubi tudi aroma. Namreč to z aromo je tako, (to mi je brat enkrat zelo dobro razložil na primeru gozdnih in vrtnih jagod) Bog je dal vsaki jagodi, ne glede na njeno velikost, enako količino arome, zato so gozdne jagode tako dobre, ogromne vrtne jagode pa spominjajo na oslajeno rdeče obarvano vodo. Pri materini dušici je enako. Zato je najbolje, če grmiček materine dušice menjate na vsaki dve leti, tisto podivjano, pa lahko posadite nazaj na travnik.
Najboljša in najbolj aromatična materina dušica je tista, ki raste v najbolj krutih pogojih. Nikoli ne bom pozabila materine dušice, ki sem jo pred leti nabirala na Vlasini v Srbiji na 1300 metrih nadmorske višine. V tistih nizkih grmičkih je bilo eterično olje kar dvojno koncentrirano.
No toliko za danes, sedaj pa pohitite, da materina dušica prej ne odcveti.
Skoraj sem pozabila na urok. Materina dušica s svojim vonjem, ki ga povzroča eterično olje v rastlini, odganja in varuje pred zli duhovi in nočnimi morami. Morda je najbolje, da lonček v katerem je posajena materina dušica, postavite kar nekam blizu postelje.
Pa lep zoprniški pozdrav vsem!

Ni komentarjev:

Objavite komentar